Ostavite komentar

Šarene raviole sa slatkim krompirom

Fb-Button

Ovih dana naša jutarnja rutina izgleda otprilike ovako: ja kuvam kafu, muž čita vesti. Pitam ga „Šta ima novo?“, on mi odgovara „Još xx novih slučajeva. Virus ima i xx. Xx uvela xx mere.“

Kaže se „kakve su ti misli, takav ti je život“. Shvatim da mi je razmišljanje samo o crnoj strani ove krize pretnja za zdrav razum, pa počnem da prebiram šta pozitivno iz svega ovoga možda može da se izrodi. I napravim ovaj spisak:

  1. Usporavanje (dosta je bilo „još i još“, vreme je za „manje ali bolje“)
  2. Smanjenje opšteg konzumerizma
  3. Solidarnost i ljubaznost kao obnovljenje društvene vrednosti
  4. Veća fleksibilnost
  5. Pojednostavljivanje života
  6. „Prvo ljudi“ (ne biznis, ne ekonomija) koncept u svim sferama života
  7. Preispitivanje kapitalizma i demokratije

Pitam prijateljicu koja je u Pekingu da li ona ima neke zaključke ili maštanja posle svega što su tamo prošli (i još uvek prolaze). Ona mi kaže: „Potpuno sam u istom fazonu. I ja vidim veliki boljitak posle ovoga, samo ne znam koliko će kriza da traje. Bojim se da se ne umorimo i da se motivacija ne ugasi do tada.“

U kom ste vi fazonu? Da li imate neki svoj spisak pozitivnih promena?

O receptu

Pa zar nisu ove šarene raviole kao da su ih deca crtala, nekako zrače optimizmom?

Običnu testeninu sad mogu da pravim žmurećki, ali pasta art mi je predivan kreativni izazov. Do sada sam imala nekoliko eksperimenata iz kojih sam naučila koja boja je postojanija, a koja se ispira prilikom kuvanja. Koja prirodna sredstva za bojenje više vlaže testo, a koja ga isušuju. Koje namirnice kojim sam bojila testo ostavljaju ukus u testenini i koliko intenzivan.

U bojenju testenine za ove šarene raviole sam koristila kurkumu, čija boja je izuzetno postojana, a ukus gotovo neprimetan. Tamnija testenina je sa kakao prahom, koji treba da bude alkalizovan (Dutch processed) i sa većim procentom masnoće, jer tako ima tamno-braon boju i manje skroba. Pošto kakao može testenini da da notu gorčine, odabrala sam fil koji će dati balans. Uz to, kakao se odlično slaže sa parmezanom, pa otuda i sos na bazi tog sira. Sveža menta u završnici nije samo dekoracija, već odlično povezuje sve ukuse.

Standardna mera za testeninu koju koristim je 1 jaje (oko 50-55 g) na 100 g brašna. Sada sam koristila 150 g brašna, a domaća jaja su mi bila sitna (46-47 g), pa mi dodavanje samo 1 žumanceta nije bilo dovoljno, već sam morala da dodam i malo belanceta. Vaga će vam biti dobra prijateljica u pripremi ovog recepta, ne oklevajte da izmerite čak i jaja. Od ove mere bi mi ispalo možda i više od 24 raviole, ali sam nešto testa upropastila dok nisam uvežbala najbolji način pripreme.

Inspiracija mi je bio ovaj recept za kineske knedle.

Priprema

Za šarene raviole je potrebno vreme. Testo se standardno mesi i kad odstoji tanji se na mašini.

Potom se razvučeno testo slaže jedno preko drugog, uvije u rolnicu i dobro stegne folijom. Kad se malo prohladi u frižideru, iseče se na tanke (oko 2mm) medaljone.

Svaki medaljon se oklagijom razvuče u veoma tanak disk. Probala sam ovo da uradim na mašini, ali se tako pokvari šara.

Na jedan disk se stavi kašičica fila, pokvase se ivice, preko se stavi drugi disk i pažljivo pritisne da se istisne vazduh i da se diskovi zalepe. Na kraju se modlom za testo iseče oblik raviole.

 

Recept

Sastojci (za 24 raviole, za 4 osobe):

za žuto testo:

  • 150 g brašna
  • 1 kašičica kurkume
  • 1 jaje + 1 žumance (ukupna gramaža treba da bude 80 g)
  • ¼ kašičice maslinovog ulja
  • 2 prstohvata soli

za braon testo:

  • 130 g brašna
  • 20 g kakao praha
  • 1 jaje + 1 žumance (ukupna gramaža treba da bude 80 g)
  • ¼ kašičice maslinovog ulja
  • 2 prstohvata soli

za fil:

  • 2 manja slatka krompira
  • 100 g krem sira
  • 20 g rendanog parmezana

za sos:

  • 250 ml mlečne slatke (nezaslađene) pavlake
  • 50 g rendanog parmezana

za serviranje:

  • 8 šnita pančete
  • 1 šaka listića sveže mente

Da napravite šarene raviole, prvo pomešajte brašno i kurkumu, pa sipajte dobijenu mešavinu na radnu površinu u obliku kupe i rukom napravite udubljenje. Dodajte jaje i žumance u udubljenje, posolite, dodajte maslinovo ulje, pa prstima sve pomešajte. Po potrebi dodajte malo hladne vode ili brašna. Mesite testo korenom dlanova da dobijete tvrdo testo. Umotajte testo u providnu foliju i ostavite na sobnoj temperaturi oko 1 sat. Potom napravite braon testo po istom principu. Testo možete napraviti i ranije i držati u frižideru do 3 dana, samo ga pre razvijanja izvadite da odstoji na sobnoj temperaturi oko 1 h.

Da napravite fil, oljušteni krompir isecite na kockice i stavite u pleh obložen papirom za pečenje. Prelijte kašičicom maslinovog ulja, posolite, pobiberite, dobro promešajte i ispecite u zagrejanoj rerni na 220° C, oko 15-20 minuta, dok ne bude potpuno mekan. Izvadite krompir iz rerne i izgnječite kao za pire. Kad se malo prohladi dodajte krem sir i parmezan, posolite i pobiberite po svom ukusu i dobro sjedinite.

Jedno po jedno testo razvijte na debljinu od oko 2-3 mm (kod mene na mašini je do broja 3 od 9). Obe trake presecite na pola, pa ih naizmenično poređajte jednu preko druge. Počev od duže strane, čvrsto urolajte testo da dobijete valjak. Umotajte u foliju i dobro stegnite, pa stavite u frižider na oko pola sata.

Izvadite testo iz frižidera i oštrim nožem isecite 6 medaljona debljine oko 2 mm (što tanje to bolje). Oklagijom razvijte jedan po jedan medaljon, koji ste prethodno posuli sa malo brašna, tako da dobijete tanak disk. Za to vreme ostale medaljone držite prekrivene vlažnom kuhinjskom krpom, a preostalo testo umotano u foliju. Na jedan disk stavite kašičicu fila. Sa malo vode četkicom premažite obod oko fila, pa preko stavite drugi disk i prstima nežno pritisnite da istisnete vazduh i zalepite ivice. Na kraju opsecite modlom za raviole. Ponovite postupak sa preostalim diskovima, kao i sa preostalim testom. Gotove šarene raviole ređajte na pleh obložen kuhinjskom krpom koju ste posuli sa malo brašna i stavite u frižider dok ne pripremite sve sastoje za sos i serviranje.

Da skuvate sos u šerpicu sipajte pavlaku i sir, pa kuvajte oko 10 minuta na tihoj vatri, povremeno mešajući, dok ne dobijete kremasti sos gustine jogurta.

Listove pančete poređajte na pleh i ispecite u zagrejanoj rerni na 200° C, 4-5 minuta, dok ne postane hrskava. Listiće mente isecite na tračice (manje ostavite cele).

Stavite veći lonac vode da provri, dobro posolite i stavite 10-12 raviola da se kuvaju 4 minuta. Na tanjire za serviranje sipajte nekoliko kašika sosa. Izvadite raviole rešetkastom kašikom i stavite preko sosa. Ostavite sa strane na toplom, i ponovite postupak sa preostalim raviolama.

Da servirate, pospite sitno seckanom pečenom pančetom i mentom.

Pratite nas i na:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.